از دیدگاه اهل سنت و ...

عقیده و عملکرد وهابیان در زیارات

این بود آنچه که درباره ساختمان حرم حضرت حمزه علیه السلام از قرن اول تا قرن چهاردهم هجری رخ داده است و این بود گوشهای از زیارت پیامبرخدا صلی الله علیه و آله و مراسم زیارت و اظهار ارادت مسلمانان نسبت به ساحت مقدس حمزه سید الشهدا که بر اساس پیروی آنان از رسول گرامیشان انجام میگرفته است.
ولی با تسلط وهابیان و با روی کار آمدن سعودی ها در حجاز، نه تنها حرم شریف حضرت حمزه و حرم ها و بقاع متعلق به شخصیت های اسلامی منهدم گردید، بلکه آنان از راه فرهنگی و ممنوع ساختن زیارت، به تضعیف عقیده و بینش مسلمانان و تقویت عقیده نو ظهور خویش پرداختند که تعطیل نمودن زیارت رجبیه در کنار حرم حضرت حمزه از نمونههای

۱- . رحله بتنونی، ص ۳۴۵
ص: ۲۱۲
آن میباشد.
و جای تاسف است که امروزه نویسندگان و مولفان در حجاز، اقدامات این گروه تندرو را بزرگترین افتخار تلقی میکنند و دور شدن از راه و رسم پیامبرخدا را نسبت به نسلهای آینده مسلمانان، بزرگترین امتیاز مذهبی برای خود میدانند و سایر مسلمانان را به شرک و بت پرستی متهم میسازند.
مثلًا نویسنده و مورخ معاصر «احمد سباعی» مکی با اشاره به این نوع مراسم و اجتماعات و ادعیه و زیارات، میگوید:
«این بدعتها! از دوران فاطمیها و در اثر تمایل و تشیع آنان نسبت به اهل بیت به وجود آمده بود و در طول تاریخ ادامه داشت تا اینکه سعودیها در سال ۱۳۴۳ به مکه وارد شدند و این اعمال را ابطال و این مراسم را لغو نمودند. (۱) ۲۶۶ آری، آنان در عقیده خود آنچنان پافشاری و اصرار ورزیدند که حتی مسافرت به شهر مدینه را، اگر توام با قصد زیارت قبر پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله باشد، عملی حرام و گناهی بس بزرگ و نابخشودنی دانستند.

برگرفته از کتاب حمزه سید الشهدا علیه السلام نوشته آقای محمد صادق نجمی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *