حوادث، وقایع، هجرت، غزوه ها, سیره عملی و رفتاری

سیره رسول الله ابن هشام – وفات سعد بن معاذ بعد از جنگ بنی قریظه

چون کار یهود بنی قریظه بپایان رسید زخم سعد بن معاذ سر باز کرد و همان سبب فوت او گردید.
و در حدیث است که جبرئیل نیمه شبی که سعد بن معاذ در آن شب از دنیا رفت در حالی که عمامه از استبرق بر سر داشت بنزد رسول خدا (ص) آمده گفت: این کیست که از دنیا رفته و در مرگ او عرش بلرزه در آمده و درهای آسمان برای او باز شده؟ رسول خدا (ص) با شتاب از جا برخاست و بسوی خانه سعد حرکت کرد و هنگامی که بدانجا رسید گفتند: سعد از دنیا رفت.
و در حدیث است که هنگامی که جنازه سعد را برداشتند با اینکه او مردی تنومند بود دیدند جنازه سبک است، برخی از منافقین در این باره سخنی گفتند و چون رسول خدا (ص) مطلع شد فرمود: کسان دیگری غیر از شما در حمل جنازه کمک کردند، و سوگند بدانکه جانم بدست او است فرشتگان همدیگر را بآمدن روح سعد بشارت دادند و عرش خدا در مرگ او لرزید.
و در حدیثی از جابر بن عبد اللّه روایت کنند که گفت: هنگام دفن سعد بن معاذ ما همراه رسول خدا (ص) بودیم، و چون او را دفن کردند ناگاه دیدیم رسول خدا (ص) «سبحان اللّه» گفت مردم نیز با او آن ذکر را گفتند، پس از چند دقیقه گفت «اللّه اکبر» مردم نیز گفتند، آنگاه از آن حضرت پرسیدند: یا رسول اللّه چرا «سبحان اللّه» بر زبان جاری کردی؟ فرمود: قبر او را فشاری داد، و سپس رهایش کرد.
و در حدیثی از آن حضرت نقل کنند که فرمود: برای قبر فشاری است که اگر
______________________________
[(۱)] صفحات ۲۴۵- ۲۵۰ ج ۲ سیره.
زندگانی محمد(ص) ،ج ۲،ص:۱۸۳
(۱) کسی از آن نجات مییافت او سعد بن معاذ بود (یعنی برای همه هست) [(۱)].
و چون سعد را دفن کردند مردی از انصار و مادرش در مرثیه او اشعاری گفتند [(۲)].
برگرفته از کتاب زندگانی محمد (ص) پیامبر اسلام: ترجمه سیره النبویه نوشته: ابن هشام

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *