حوادث، وقایع، هجرت، غزوه ها

سیرت جاودانه پیامبر – نصب حجر الاسود زمان پیامبر (ص)

وقتی کار به نصب حجر الاسود رسید، با هم اختلاف کردند و هر قبیلهای میخواست این افتخار را نصیب خود کند. نزدیک بود که کار به جنگ و شمشیرکشی انجامد. بنی عبد الدار و بنی عدی ظرفی پر از خون آوردند و همراه بنی سهم و بنی مخزوم دستهای خود را در خون فرو بردند «۴» و بر مرگ قسم خوردند. آنان را «لعقه الدم»: لیسندگان خون نامیدند. «۵» در این هنگام، ابو امیه بن مغیره پدر امّ سلمه و یکی از بخشندگان قریش یا به نقل بلاذری، مغیره گفت:
نخستین کسی که از باب السلام- همان باب بنی شیبه- یا باب الصفا وارد شود، او را در این باره داور قرار دهند و هر چه او بگوید، همان کنند. در این هنگام رسول خدا (ص) وارد شد. چون او را دیدند، گفتند:
این امین است، راضی شدیم، این محمّد است.
برخی میگویند:
قریش در جاهلیت برای رفع خصومتها، پیامبر (ص) را حکم قرار
______________________________
(۱). المصنّف، ۵/ ۳۱۸؛ البدایه و النهایه، ۲/ ۳۰۰٫
(۲). تاریخ الخمیس، ۱/ ۲۷۹٫
(۳). سیره ابن هشام، ۱/ ۲۰۴٫
(۴). شرح نهج البلاغه، ۱۴/ ۱۲۹٫
(۵). سیره ابن هشام، ۱/ ۲۰۹٫
سیرت جاودانه ،ج۱،ص:۲۳۹
میدادند، زیرا او به خاطر کسی از حق نمیگذشت و جدل نمیکرد. «۱»
به هر حال وقتی جریان را به پیامبر (ص) گفتند، تنپوشی خواست یا مطابق برخی نقلها لباس خود را پهن کرد. سپس سنگ را با دست خود روی آن گذاشت و فرمود تا هر قبیلهای یک گوشه از پیراهن را گرفته بلند کنند.
هنگامی که سنگ را تا مقابل جایگاه آن بالا بردند، سنگ را با دست خود، در محل آن، نصب کرد.
این نشان میدهد که پیامبر (ص) در میان مردم مکّه جایگاه خاصی داشت. چنان که در بسیاری از مشاجرات خود آن حضرت را داور میکردند و به او اطمینان و اعتماد کامل داشتند تا آنجا که او را «امین» لقب دادند.
سخنان ابو طالب در خطبه خواستگاری خدیجه هم شاهد خوبی بر منزلت و جایگاه ممتاز پیامبر (ص) و مرتبت عالی، شرافت و سیادت آن حضرت است. موضع امیه بن خلف در جنگ بدر هم بر همین نکته دلالت دارد.
برگرفته از کتاب سیرت جاودانه ترجمه الصحیح من سیره النبی الاعظم نوشته علامه سید جعفر مرتضی عاملی ترجمه دکتر محمد سپهری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *