حوادث، وقایع، هجرت، غزوه ها

سیرت جاودانه پیامبر – قریش در جستجوی پیامبر (ص)

اشاره
قریش برای پیدا کردن پیامبر (ص)، به سرعت جاسوسان خود را بسیج کرد و آنان برای انجام این ماموریت بر شتران رام و سرکش، سوار شدند و جای پای حضرت را بردند تا به نقطهای رسیدند که ابو بکر به او ملحق شده بود.
ردشناس گفت: کسی که در جستجوی او هستید، در اینجا مرد دیگری به او پیوسته است. قریش رد را بردند تا به در غار رسیدند. امّا خداوند آنان را از ورود به غار بازداشت.
بدین ترتیب که عنکبوتی بر در غار تار تنیده و کبوتری تخم گذاشته بود.
قریش از دیدن تار عنکبوت و تخم کبوتر، به این نتیجه رسید که غار متروک است و احدی وارد آن نشده است وگرنه تار عنکبوت پاره میشد و تخم کبوتر میشکست و کبوتر وحشی بر در غار آرام نمیگرفت. «۲»
علی (ع) تا شب صبر کرد. آنگاه در تاریکی شب، همراه هند بن ابی هاله، در غار ثور به حضور رسول خدا (ص) رسید. حضرت به هند فرمود که دو شتر برای او و همراهش خریداری کند. ابو بکر گفت: ای پیامبر خدا؛ من دو شتر برای خود و شما آماده کردهام تا با آن به یثرب بروید. پیامبر (ص) گفت: هر دو یا یکی را قبول نمیکنم، مگر این که بهایش را بگیری. ابو بکر گفت: پس مال
______________________________
(۱). امالی طوسی، ۲/ ۸۲- ۸۳٫
(۲). تاریخ الخمیس، ۱/ ۳۲۸؛ سیره حلبی، ۲/ ۳۷؛ البدایه و النهایه، ۳/ ۱۸۱- ۱۸۲٫
سیرت جاودانه ،ج۱،ص:۴۴۴
شما. پیامبر (ص) علی (ع) را فرمود تا بهای شتران را به ابو بکر پرداخت کرد. «۱»
پس او را به حفظ عهد خود و ادای امانتهای مردم سفارش کرد. قریش و مردم عرب که در موسم حج از بیرون مکّه میآمدند، اموال و کالاهای خود را نزد پیامبر (ص) به امانت میگذاشتند تا برایشان نگهداری کند.
پیامبر (ص) علی (ع) را فرمود که صبح و شام بر دامنه کوه فریاد زند: هر که نزد محمّد امانتی دارد بیاید تا امانتش را به او پس دهیم. سپس به او فرمود:
علی؛ از این پس ناپسندی از قریش نخواهی دید تا به من بپیوندی. پس امانت مرا در حضور مردم و آشکارا ادا کن. من فاطمه دخترم را به تو میسپارم و هر دوی شما را به خداوند؛ او شما را حفظ کند.
لازم میدانیم در اینجا به چند نکته توجّه دهیم؛
برگرفته از کتاب سیرت جاودانه ترجمه الصحیح من سیره النبی الاعظم نوشته علامه سید جعفر مرتضی عاملی ترجمه دکتر محمد سپهری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *