حوادث، وقایع، هجرت، غزوه ها

سیرت جاودانه پیامبر – عثمان بن عفّان در بدر

میگویند: رسول خدا (ص) عثمان بن عفّان را در غنایم بدر شریک کرد، زیرا به او فرموده بود که در مدینه بماند و از همسرش، رقیّه دختر رسول خدا (ص) که مریض بود، پرستاری کند. از این رو سهم و پاداش او را داد. بعدا هم وی را از رزمندگان بدری به حساب آوردند. «۲»
از نظر ما این ادّعا نادرست است، زیرا
۱٫ سخن حضرت علی (ع) در حدیث مناشده با اعضای شورای شش نفری که عثمان هم یکی از آنان بود و پیشتر آوردیم.
۲٫ روایت دیگری علّت تخلّف عثمان از جنگ بدر را ابتلای وی به بیماری آبله میداند. «۳» حال کدام یک از دو روایت را میتوان پذیرفت؟
۳٫ چرا فقط از میان سایر متخلّفان از بدر که هر کدام بنا به عذری نتوانستند در این نبرد شرکت کنند، فقط عثمان را در غنایم شریک کرد؟ آیا احدی از متخلّفان معذور اعتراض نکرد و خواهان سهم خود نشد؟ چگونه رزمندگان این کار را پذیرفتند و اعتراض نکردند؟ آیا هر متخلّفان که عذر او بیماری باشد، حق دارد از غنایم جنگی که در آن حضور نداشته، سهم ببرد؟
۴٫ در برخی از متون روایت عثمان آمده که رسول خدا (ص) اسامه بن زید
______________________________
(۱). ترجمه الامام علی (ع) من تاریخ دمشق، ۳/ ۹۳؛ اللآلی المصنوعه، ۱/ ۳۶۲؛ الضعفاء الکبیر، ۱/ ۲۱۱- ۲۱۲٫
(۲). بنگرید: سیره حلبی، ۳/ ۱۴۲٫
(۳). همان، ۲/ ۱۸۵٫
سیرت جاودانه ،ج۱،ص:۶۲۴
را همراه عثمان گذاشت تا از رقیه تیمارداری کنند؟ از سوی دیگر اسامه در اعلام خبر پیروزی مسلمانان در بدر نوعی نقش داشت. در حالی که در آن هنگام بیش از ده سال سن نداشت. با این حال رسول خدا (ص) او را همانند عثمان در غنایم بدر سهیم نکرد. چرا؟
۵٫ عبد الرحمن بن عوف عثمان را در دوره خلافت وی سرزنش میکرد که از جنگ احد فرار کرد و در جنگ بدر حضور نداشت. «۱»
۶٫ هنگامی که عثمان، عبد اللّه بن مسعود را از بیت المال کوفه فرا خواند؛ چون عبد اللّه وارد مدینه شد، عثمان روی منبر خطبه میخواند. وی به زشتی از ابن مسعود یاد کرد و او را به حشرهای کثیف تشبیه نمود. ابن مسعود در پاسخ وی گفت: آن گونه که تو گفتی، نیستم، بلکه یار رسول خدا (ص) در جنگ بدر و روز بیعت رضوان. «۲» منظور وی تعریض به عثمان بود که در این دو حادثه حضور نداشت.
۷٫ ما بعید میدانیم که رسول خدا (ص) عثمان را برای تیمار رقیه گذاشته باشد. علی الظاهر عثمان چندان اهمیتی به رقیه و بیماری او نمیداد. چنان که در شب وفات رقیه با همسر بیمارش آمیزش کرد و رسول خدا (ص) به همین علّت اجازه نداد که عثمان وارد قبر رقیه شود.
برگرفته از کتاب سیرت جاودانه ترجمه الصحیح من سیره النبی الاعظم نوشته علامه سید جعفر مرتضی عاملی ترجمه دکتر محمد سپهری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *