حوادث، وقایع، هجرت، غزوه ها

ذکر تاریخ جنگ بدر

از مالک بن انس روایت است که جنگ بدر پس از یک سال و نیم که از هجرت پیامبر گذشته بود اتفاق افتاد. میگویم حدیث سعید بن مسیب هم در مورد تغییر قبله موید همین مطلب است زیرا میگوید قبله شانزده ماه پس از هجرت پیامبر (ص) تغییر یافت و این موضوع دو ماه قبل از جنگ بدر بود.
در بغداد برایم از قول قتاده نقل کردند که میگفت پیامبر (ص) نوزده جنگ فرمود که بدرهم از آنهاست. روز بدر اصحاب پیامبر سیصد و ده و چند نفر بودند. و مشرکان نهصد و پنجاه نفر و این جنگ در صبح جمعه هفدهم رمضان و هیجده ماه پس از هجرت بود.
قره بن خالد میگوید از عبد الرحمن بن قاسم در مورد شب قدر پرسیدم گفت، زید بن ثابت در بزرگداشت شب هفدهم رمضان میکوشید و میگفت آن شب، شب بدرهم هست.
اسماعیل بن عبد الرحمن هم میگوید جنگ بدر در روز جمعه هفدهم رمضان بود.
و هم از ابو جعفر محمد بن علی (حضرت باقر (ع) روایت است که میفرمود پیامبر (ص) با مشرکان در صبح روز جمعه هفدهم رمضان برخورد فرمود.
ابن شهاب از عروه بن زبیر روایت میکند که نخستین جنگی که پیامبر
______________________________
[ (۶۳)]- «سلام علیکم بما صبرتم فنعم عقبی الدار» آیه ۲۴ سوره ۱۳٫
ترجمه دلائل النبوه ،ج۲،ص:۲۹۵
(۱) (ص) در آن شرکت فرمود جنگ بدر است، در آن روز رئیس مشرکان و فرمانده ایشان عتبه بن ربیعه بن عبد شمس بود و دو سپاه در محل بدر روز جمعه هفدهم رمضان پیکار کردند، یاران پیامبر (ص) سیصد و ده و چند نفر بودند و شمار مشرکان بین نهصد و هزار بود، و همین روز فرقان هم نامیده شده است زیرا خداوند آن روز فرق میان کافر و مسلمان را روشن فرمود و نخستین کس از مسلمانان که شهید شد مهجع خدمتکار عمر بود و پس از او مردی از انصار شهید گردید و کافران منهزم شدند و بیش از هفتاد مرد از ایشان کشته و همین مقدار اسیر شدند. و خداوند متعال این آیه را نازل فرمود.
وَ لَقَدْ نَصَرَکُمُ اللَهُ بِبَدْرٍ وَ اَنْتُمْ اَذِلَهٌ فَاتَقُوا اللَهَ لَعَلَکُمْ تَشْکُرُونَ.
«همانا که خداوند شما را در بدر یاری کرد در حالی که شما ذلیل بودید، پس بترسید از خدا و باشد که شکر کنید» آیه ۱۲۰ سوره سوم.
ابو عبد الله حافظ هم با اسناد خود از عبد الله روایت میکند که چون درباره شب قدر از او پرسیدند، گفت در یازده روز آخر رمضان آن را بجوئید و آغاز آن از شبی است که صبح آن واقعه بدر اتفاق افتاد.
ولی مشهور نزد صاحبان کتابهای مغازی این است که بدر در هفدهم رمضان بوده و خدا عالم تر است.
همچنین در مورد شب قدر عبد الله بن مسعود میگوید پیامبر فرمود آن را در یکی از شبهای هفدهم یا بیست و یکم یا بیست و سوم رمضان جستجو کنید.
از زید بن ارقم درباره شب قدر پرسیدند گفت بدون تردید شب نوزدهم رمضان است که صبح آن هم روز فرقان و روز برخورد دو سپاه است. ولی آنچه که از کتب مشهور مغازی رسیده است، حاکی از آنست که در هفدهم رمضان بوده و خدا داناتر است.
و از عبد الله بن زبیر روایت است که از قول پدر خود زبیر و عامر بن ربیعه میگفت که بدر در بامداد روز هفدهم رمضان بوده است.
موسی بن طلحه میگوید از ابو ایوب انصاری درباره روز جنگ بدر سوال شد، گفت یا هفدهم یا سیزدهم یا نوزدهم و یا یازدهم رمضان بود
.
ترجمه دلائل النبوه ،ج۲،ص:۲۹۶
(۱)
برگرفته از کتاب ترجمه دلائل النبوه نوشته آقای ابوبکر احمد بن الحسین بن علی البیهقی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *