احادیث و سخنان

حدیث پیامبر – نماز جماعت – پانزده اثر دنیایی و آخرتی ترک نماز

رسول خدا(صلی الله علیه وآله وسلم) می فرماید: کسی که نماز خود را سبک شمارد و در به جا آوردنش سستی نماید خداوند او را به پانزده بلا مبتلا می فرماید: شش بلا در دنیا و سه بلا در موقع مرگ و سه در قبر و سه در قیامت و هنگامی که از قبرش بیرون می آید، اما شش بلای دنیایی: ۱ـ خداوند برکت از عمرش برمی دارد ۲ـ برکت از روزی اش برداشته می شود ۳ـ قیافه مردمان خوب از او گرفته می شود ۴ـ اگر کار خیری انجام داد از او پذیرفته نخواهد شد و برای آن اجری ندارد ۵ـ دعایش مستجاب نخواهد شد ۶ـ از دعای نیکوکاران بهره ای نخواهد برد.
و امّا آن سه بلایی که هنگام مردنش به او می رسد آن است که ۱ـ با ذلت و خواری می میرد ۲ و ۳ـ اینکه با تشنگی و گرسنگی از دنیا می رود، و شدت تشنگی او به حدی
ــــــــــــــــــــــــــــــــــ
۱ـ گناهان کبیره ج ۲ ص ۱۹۶
صفحه ۲۴
است که اگر از تمام نهرهای دنیا بنوشد سیراب نخواهد شد.
و اما آن سه بلایی که در قبر به او می رسد. ۱ـ فرشته ای در قبر مأمور زجر و شکنجه او می شود. ۲ـ اینکه قبرش برایش تنگ می شود ۳ـ اینکه قبرش تاریک می شود.
و اما آن سه بلائی که در قیامت به او می رسد آن است که ۱ـ فرشته ای او را بر صورتش می کشاند تا به محکمه حساب حاضر شود و مردمان به او می نگرند ۲ـ اینکه در حسابش سخت گیری می شود ۳ـ اینکه خداوند نظر رحمت به او نمی فرماید و او را پاکیزه نمی کند و برایش عذاب دردناکی خواهد بود.(۱)
برگرفته از کتاب آرزوی جبرئیل نوشته: محمد باقر حسینی زفره ای اصفهانی درباره شرح و تفسیر حدیثی است که رسول اکرم درباره آرزوی جبرئیل بیان کرده اند

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *