حوادث، وقایع، هجرت، غزوه ها

تعیین حرم مدینه و حدود آن زمان پیامبر

مسلم ۱۵/ ۴۵۷؛ مسند احمد حنبل، ۴/ ۱۴۱، ش ۱۰؛ تقیید العلم، خطیب ص ۷۲؛ المطری (۲)، ما انست الهجره من معالم دار الهجره (نسخه خطّی عارف حکمت در مدینه منوّره).
(برای توضیح بیشتر درباره مرزهای حرم مدینه، بنگرید: بخش شرح واژه ها، ذیل واژه «حرم»).
رافع بن خدیج روایت کرده است … همانا شهر مدینه حرام است و پیامبر خدا- که درود خدا بر او باد- آن را حرام ساخت. فرمان تحریم آن، بر پوستی خولانیّ (۳) نوشته شده و نزد ماست. اگر بخواهی آن را برای تو می خوانم.
وی متن فرمان را روایت نکرده است. المطری افزوده است: «از کعب بن مالک روایت شده است که گفت: پیامبر خدا (ص) مرا فرستاد تا بر بلندیهای مخیض، الحیفاء، ذو العشیره و تیم که کوههای مدینه اند، نشانه گذارم».
شاید متن زیر، مربوط به این سند و بخشی از آن باشد:
از ابی جحیفه روایت شده است که گفت: نزد علی رفتم. وی شمشیر خود را خواست و از درون آن، پوست نوشته ای عربی بیرون آورد و گفت: تو گذشته از کتاب خدا که فرود آمده، از هر آنچه پیامبر خدا به جا نهاد، به جز این نوشته آگاه شده ای؟ متن نوشته چنین بود:
به نام خداوند بخشاینده بخشایشگر؛ محمد فرستاده خدا گفت:
هر پیامبری را حرمی است و مدینه، حرم من است.
(وفاء الوفاء، سمهودی، بیروت ۱۹۵۵، ۱/ ۹۲).
۱٫ بنگرید: (ذیل پیمان ۱، بند ۳۹). عن النّبیّ قال: المدینه حرم من کذا إلی کذا، لا یقطع شجرها و لا یحدث فیها حدث (بخاری، ۳/ ۲۵): شهر مدینه از فلان جا تا فلان جا، حرم است؛ درختان آن را نباید برید و هیچ دگرگونیی نباید در آن پدید آورد.- م.
۲٫ المطریّ (۶۷۱- ۷۴۱ ه) ابو عبد اللّه محمد بن احمد انصاری از مردم مطریّه مصر، مردی دانشمند و در فقه و حدیث و تاریخ، چیره دست بود. نام کتاب او، «التعریف بما انست الهجره من معالم دار الهجره» است (الاعلام، زرکلی ۶/ ۲۲۲).- م.
۳٫ خولان به فتح «خ» و سکون «و»، یکی از استانهای یمن و منسوب به خولان بن عمرو بن … جمیر بن سبا است و در سال سیزده یا چهارده هجری در زمان خلافت عمر بن خطّاب، به دست مسلمانان گشوده شد (یاقوت، ۲/ ۴۹۹). گویا پوست دبّاغی شده خولانیّ نیز منسوب به همین خولان بوده است.- م.
نامه ها و پیمانهای حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم ،ص:۱۱۳
(۱)
برگرفته از کتاب نامه ها و پیمانهای سیاسی حضرت محمد(ص)و اسناد صدر اسلام نوشته آقای محمد حمید الله

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *